BAĞTAŞI DERNEĞİ RESMİ WEB SİTESİ
Anasayfa İlimiz İlçemiz Köyümüz Derneğimiz Resim Galerisi Reklam Ver Videolar Ziyaretci Defteri İletişim
İLİMİZ
o İLİMİZİN COĞRAFİ YAPISI
o EKONOMİ
o TOKAT'IN TARİHİ
o DOĞAL GÜZELLİKLER
o TARİHİ YAPISI
o BALLICA MAĞARASI
o TARİHİ ESERLER
o TOKAT YEMEKLERİ
o YAZMACILIK
BAĞTAŞI DERNEĞİ RESMİ WEB SİTESİ
BİZDEN HABERLER
SON VİDEO
GALERİDEN SEÇMELER
ANKET
Yönetici :..
wwww.bagtasi.com
TARİHİ YAPISI
Almus ‘un tarihi hakkında kesin bilgimiz ve kayıtlar çok az olmasına rağmen en inanılır kaynak olarak kabul edilen Vakıflar Dergisi Cilt:6, Sayfa 55’de ki bilgilere göre;


“Fatih Sultan Mehmet devrinde Rum eyaletinin bir kısmında mevcut seraskerliklerin Şöylece dağıldığı görülmektedir. Amasya müstakil bir seraskerlik bölgesi sayıldığı halde,Tokat-Yıldız-Tozanlı ile birlikte tek bir seraskerlik GAVURNİ-KAFİRNİ (Şimdiki Almus) ayrı bir seraskerlik görülmektedir.
 

Eyalet ‘i Rum’daki l5.asır kalelerinden bahsedilirken Tozanlı Nahiyesinde bir kale kaydı bulunmaktadır. Burasının Akarçay (Meğelli) Kasabası yaylasının üzerinde bulunan ve AKINCI KALESİ diye adlandırılan yer olması kuvvetle muhtemeldir.
 

Yukarıdaki kayıtlara göre Almus ‘un bulunduğu mıntıka yani Tozanlı nın mevcudiyetini 1453’den öncelerine kadar götürmek mümkün olabilmekte, bundan öncelerine ait devirler hakkında kayda dayanan bilgimiz bulunmamaktadır.
 
 
Bugün ilçe hudutları dahilinde eski tarihe ışık tutacak kalıntıları bulmak zaman, zaman Merkez,Kasaba ve Köylerimizde topraktan pişmiş mezar lahitleri,küp kırıklarına rastlamak mümkün olmaktadır. Buna göre Almus ve civarının Bizans ve ondan öncesi Roma İmparatorluğu devirlerinde meskun bir alan olduğu söylenebilir.
 
 
Yerleşme alanlarının daha ziyade dere civarlarına veya tepelere dağıldığını kalıntıların buralarda bulunuşu teyit etmektedir.
 
 
Almus‘ un Osmanlı İmparatorluğu devrinde mevcut 1772 kayıtlarına göre Tozanlı Nahiyesinden ayrı olarak GAVURNİ-KAFİRNİ adı ile anılan yer olduğu anlaşılmaktadır. Sonradan şimdiki ismini aldığı, başlangıçta köy ve nahiye iken idari taksimatta bucak merkezi olmuş 1/Mart/1954 yılında ALMUS İLÇESİ Kurulmuştur
BAĞTAŞI DERNEĞİ RESMİ WEB SİTESİ
ÜYE GİRİŞ
Kull. Adı
Şifre
 
Üye Ol    -   Şifremi Unuttum
HAVA DURUMU
GÜNLÜK GAZETELER
LÜTFEN BİR GAZETE SEÇİNİZ.
FAYDALI LİNKLER
8 VALİLİKLER (70)
8 BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE (18)
8 HAVA YOLU (5)
8 BANKALAR (36)
8 FAYDALI LİNKLER (20)
8 DOST SİTELER (6)
8 GAZETELER (45)
DÖVİZ KURU
SİTE SAYAÇ
Sayac
Bugün 140
Toplam 866710
Üye Sayısı 129
Bugün Üye Olan 0
BAĞTAŞI DERNEĞİ RESMİ WEB SİTESİ
Copright © 2009 BAĞTAŞI DERNEĞİ Tüm Hakları Saklıdır.